U.S. Circuit Judge
United States Court of Appeals
Eleventh Circuit
Born:
Elkhart, Indiana
Date of Appointment:
October 1, 1990
Entered on Duty:
October 5, 1990
Chief Judge:
June 1, 2009 - July 31, 2013
Senior Status:
October 26, 2013
Education:
University of Alabama, B.S., 1970
Cumberland School of Law, Samford University, J.D., 1973.
Previous Employment:
Private practice, 1974-1983; U.S. Magistrate, 1983-1986; U.S. District Judge, Middle District of Alabama, 1986-1990.
Committee Appointments/Professional Organizations:
Federal Judges Association; Federal bar Association; Alabama Bar Association; American Bar Association; Montgomery County Bar Association; Eleventh Circuit and Supreme Court Historical Societies; Member, Appellate Court Advisory Committee and Joint Advisory council of the Administrative Office, U.S. Courts.