U.S. Circuit Judge
United States Court of Appeals
Eleventh Circuit
 
Date of Appointment:
Appointed on August 6, 1979 to the U.S. Court of Appeals for the Fifth Circuit, which on October 1, 1981, became an appointment to the U.S. Court of Appeals for the Eleventh Circuit.
Entered on Duty:
October 1, 1981
Chief Judge:
May 17, 1999 - May 31, 2002
Senior Status:
February 1, 2009
Education:
Yale College, A.B., 1958
Harvard Law School, LL.B., 1961.
Previous Employment:
U.S. Army, 1961-1963
Private Practice, 1963-1979
Committee Appointments/Professional Organizations:
Judicial Conference Committee on Codes of Conduct, 1987-1992, (Chairman, 1992-1995); American Bar Association; American Judicature Society; and the State Bar of Georgia.